آخرین اخبار

تبانی در فوتبال وجود دارد

فردوسی پور

پیشکسوت و کارشناس داوری معتقد است که گروهی از کارشناسان برای حضور در برنامه 90 منت فردوسی‌پور را می‌کشند و این موضوع باعث شده است تا در بحث های داوری هرچه مجری برنامه بگوید، آنها با چشم‌ گفتن خود، مُهر تایید به آن بزنند. این کارشناس داوری در ادامه به موضوعاتی نظیر وجود تبانی در فوتبال لیگ دسته یک نیز اشاره کرد.

به گزارش سایت خبری منارک : محمد ریاحی کارشناس داوری با بیان اینکه سطح داوری کشورمان از فوتبال ما بالاتر است، به آس‌پرس گفت: با توجه به این‌که تیم‌ ملی در مسابقات رسمی خود در سال گذشته نتوانست نتیجه دلخواه را بگیرد و باشگاه‌های ما نیز در لیگ قهرمانان آسیا شرایط خوبی ندارند، می‌توان با اطمینان گفت که داوری ما در سال گذشته از فوتبال ما عملکرد بهتری داشته است. در جام ملت‌های آسیا که به میزبانی استرالیا برگزار شد، تیم ملی ایران از گردونه رقابت ها کنار رفت، اما گروه داوری ایران توانست دیدار فینال این مسابقات را قضاوت کند. این موضوع دلیل خوبی برای این است که بگوییم داوری ما در سطح بالاتری از فوتبالمان قرار گرفته است.

وی افزود: داوران ایرانی که در آسیا قضاوت‌های خوبی دارند، در بازی‌های داخلی با نوسانات و اشتباهات خود متاسفانه باعث بروز مسائل حاشیه‌ای می‌شوند. شما به بازی پرسپولیس- سپاهان نگاه کنید که حواشی آن حتی موجب خداحافظی قهرمانی از داوری شد! در دیدار اخیر این دو تیم که قضاوت آن برعهده محمدرضا اکبریان بود نیز اغلب کارشناسان معتقد بودند داوری از کیفیت خوبی برخوردار نبوده است. اکبریان در آن دیدار مثل همیشه نبود و اشتباهاتی داشت.

ریاحی در ادامه به چگونگی برخورد با داوران خاطی اشاره کرد و گفت: داور ممکن است با اشتباهش سرنوشت یک تیم را تغییر دهد و پیروزی را از یک تیم بگیرد و به دیگری تحویل دهد! باید در چنین مواردی داور را زیر سوال برد و او را تنبیه کرد، زیرا علاوه بر اینکه 3 امتیاز را از یک تیم گرفته و به دیگری داده است، حتی ممکن است یک تیم را به سقوط نزدیک کند. داور باید در چنین مواردی بازخواست شود و متناسب با اشتباهش جریمه شود. متاسفانه جریمه داوران ما در چنین مواردی حداکثر دو هفته دوری از داوری است! ما به داوران نه پول درست می‌دهیم و نه انها را درست جریمه می‌کنیم. به نظر من، فدراسیون فوتبال باید به داوران برای هر قضاوت پول خوب بدهد و در مقابل هر اشتباه هم جریمه نقدی متناسب با آن را لحاظ کند. روش کنونی حاکم اصلا جالب نیست و باید حق‌الزحمه قضاوت‌ها را بالا برد و همین‌طور به میزان اشتباه جریمه‌ای سنگین برای آنها در نظر گرفت.

این کارشناس داوری کشورمان افزود: داوری که بیش از 10 هفته قضاوت خوب، در یک دیدار اشتباه می‌کند، بهتر است اشتباه خود را قبول کند و سماجت نکند. فدراسیون برای این که بتواند بر کار داوران قضاوت درستی داشته باشد، باید از ناظرانی استفاده کنند که توانایی ارزیابی صحنه‌ها را داشته باشد، نه این‌که هر کسی که پیر است و خانه‌نشین؛ او را به عنوان ناظرداوری به ورزشگاه‌ها بفرستد!

ریاحی داوری در لیگ دسته اول را سخت ارزیابی کرد و گفت:هرچه سطح فوتبال پایین تر باشد قطعا قضاوت مشکل تر خواهد بود زیرا بازیکنان از نظر فرهنگی و شناخت فوتبال در سطحی به مراتب پایین تر قرار دارند. این موضوعات کار قضاوت را سخت‌تر می‌کند چراکه بازیکن فقط به پیروزی فکر می‌کند و انگیزه‌ای برای ارائه تکنیک یا تاکتیک ندارد.

وی در ادامه نحوه کارشناسی‌هایی که در برنامه های تلویزیون صورت می گیرد را نقد کرد و گفت:حضور یک کارشناس در برنامه تلویزیون برای ارزیابی نوع قضاوت صحیح نیست چراکه فقط از نگاه شخصی آن کارشناس استفاده شده است. موضوعی که متاسفانه در کمیته داوران نیز شاهد ان هستیم! در کمیته داوران باید 3 یا 5 کارشناس بر کار قضاوت ها نظارات داشته باشند تا نظر جمع درمورد یک صحنه ملاک قرار بگیرد.به نظرم یک نفر به تنهایی نمی‌تواند درباره یک صحنه قضاوت درستی انجام دهد.یکی دیگر از اشتباهاتی که در تلویزیون شاهد آن هستیم حضور کمک داوران بازنشسته به عنوان کارشناس داوری است،ما باید داوران بازنشسته و بین المللی را که شناخت کامل به قوانین دارند را دعوت کنیم که نظرشان برای داوران ما ملاک واقع شود و نه کمک داوران بازنشسته.

وی افزود: گروهی از داوران برای حضور در برنامه 90 به فردوسی ‌پور التماس و صحنه‌ها را مطابق نظر او کارشناسی می‌کنند، اما من تنها فردی هستم که با جرات به او می‌گویم “تو مجری و مفسر فوتبالی و حق دخالت در امور داوری را نداری.” همین رفتار من باعث ناراحتی او شده است و من را به برنامه‌اش دعوت نمی‌کند. من اولین داور ایرانی بودم که در جام جهانی جوانان قضاوت کردم و فنایی بعد از من در جام جهانی 94 قضاوت کرد. من در جام جهانی جوانان اسکاتلند در سال 90 به عنوان داور قضاوت کردم اما چون به فردوسی‌پور اجازه نمی‌دهم در کار داوری دخالت کند، من را دعوت نمی‌کند.

ریاحی درباره استفاده از داوران لیگ برتری در هفته‌های پایانی لیگ دسته اول نیز به آس‌پرس گفت: فدراسیون سعی می‌کند در این بازی‌ها از داوران لیگ برتری استفاده کند، زیرا این دیدارها بیشتر زیر ذره‌بین هستند و یک اشتباه می‌تواند باعث به هم ریختگی نتایج شود و از نظر مالی و خیلی از مسائل دیگر خسارات جبران‌ناپذیری به یک تیم بزند. چون داوران جوان و بعضا ناشناس در طول یک سال برای لیگ دسته اول قضاوت می ‌کنند، اگر انها یک اشتباه جزیی هم در این هفته‌ها انجام دهند، داوری آنها زیر سوال می رود و حتی ممکن است بازی به جنجال کشیده شود و این موضوع می‌تواند برای فدراسیون هم دردسرساز شود. حضور داوران با تجربه‌ای همچون ترکی، فغانی و دیگر داوران لیگ برتری ما که از اسم و رسمی در فوتبال برخوردارند، در صورت وقوع اشتباه هم عکس‌العمل خاصی را نسبت به آنها به دنبال نخواهد داشت.

ریاحی درباره تبانی در فوتبال گفت: این موضوع را هیچ فردی با قاطعیت نمی تواند بگوید وجود دارد یا ندارد اما به نظر من تبانی مانند بازی جوانمردانه است و خود فیفا نیز در توصیف آن دچار مشکل است.در فوتبال همیشه دست های پشت پرده وجود داشته است زیرا پول در آن وجود دارد صعود و سقوط یک تیم می‌تواند امتیاز یک تیم را حداقل 15 میلیارد بالا یا پایین بیاورد.با این اوصاف باید گفت که صد در صد تبانی وجود دارد اما نمی‌توان آن را ثابت کرد.

وی در پایان گفت: امیدوارم روزی برسد که داوری در ایران به عنوان شغل اول انتخاب شود و جوانان ما بیشتر به این شغل گرایش پیدا کنند. متاسفانه الان همه به دنبال مربیگری هستند و دوست دارند در کلاس های آن شرکت کنند. گاهی برای کلاس‌های مربیگری 5 میلیون تومان از متقاضی گرفته می‌شود و از این بین نام‌های زیادی خط می خورد تا در نهایت 50 نفر انتخاب شوند! اما برای داوری با این‌که کلاس‌ها رایگان است؛ برای رسیدن به 30 نفر متقاضی گاهی باید یکسال صبر کنیم! داوری شغل سختی است و در ایران نیز شغل دوم یا سوم محسوب می‌شود. انگیزه هم که برای داوران در حد صفر است و پول هم که بعد از 6 ماه یک مبلغ ناچیز از سوی فدراسیون دریافت خواهند کرد. با این اوصاف چه کسی امیدی می‌تواند برای حضور پررنگ در کلاس‌های داوری داشت. همچنین با این شرایط نمی‌توان توقع زیادی از جامعه داوری داشت

اشتراک در: