آخرین اخبار

رفیق قدیمی محیط زیست: دکتر محمد حسین جزیره ای درگذشت

3321

رفیق قدیمی محیط زیست: دکتر محمد حسین جزیره ای درگذشت
به گزارش سایت خبری منارک : سامانه خبری تحلیلی انزلی کلاب،دکتر محمد حسین جزیره‌ای چهره ماندگار علمی در زمینه محیط زیست و دارای دکترای جنگلداری از کشور بلژیک متولد در سال ۱۳۰۱ در بندر انزلی از استان گیلان واقع در شمال ایران.

او در سال ۱۳۰۱ در بندر انزلی به دنیا آمد، دوره دبیرستان را در رشته علمی در زادگاهش طی کرد، در خرداد ماه ۱۳۲۳ از دانشکده کشاورزی کرج با عنوان مهندس کشاورزی (درجه لیسانس) فارغ التحصیل شد و به عنوان جنگلدار لاهیجان از پاییز همان سال به کار مشغول گردید. در سال ۱۳۳۴ به بلژیک عزیمت نمود و در انستیتو آگرونومیک ژامبلو به تحصیل پرداخت که در نیمه دوم سال ۱۳۳۶ در رشته جنگل و آب به اخذ رتبه مهندسی (درجه فوق لیسانس) نایل گردید. در سال ۱۳۴۲ پس از پنج سال تحقیق در زمینه جامعه شناسی جنگل و و جغرافیای گیاهی در جنگلهای شمال ایران مجدداً رهسپار بلژیک گردید و در انستیتوی نامبرده در پاییز سال ۱۳۴۳ از پایان نامه خود در مقطع تحصیلی دکترا دفاع نمود و به دریافت درجه دکترای جنگلداری دست یافت.

دکتر جزیره‌ای خدمات دولتی خود را از سال ۱۳۲۳ در سمت جنگلدار لاهیجان در وزارت کشاورزی آغاز کرد و از آن پس در مشاغل اجرایی، پژوهشی و آموزشی ادامه داد که به برخی از آنها اشاره می‌شود:

معاون وزارت منابع طبیعی، معاون وزیر کشاورزی و رئیس سازمان جنگلها و مراتع کشور، مدیر کل مراتع کشور، مدیر عامل سازمان عمران منطقه‌ای گرگان، مشاور سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران، مشاور رئیس دانشگاه یزد، استاد مدعّز دانشکده‌های منابع طبیعی گرگان، نور، کرج و یزد، استاد راهنما و استاد مشاور در مورد پایان نامه‌های تحصیلی دانشجویان دانشگاههای کشور در مقطعهای تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترای جنگلداری، همکاری با فرهنگستان علوم ایران و…… مدت خدمت وی تاکنون بالغ بر ۵۶ سال بوده‌است.
وی در ۱۶ مرداد ۱۳۹۵ درگذشت…

اشتراک در: